Studia mają na celu zdobycie kwalifikacji zawodowych z zakresu mechatroniki w odniesieniu do urządzeń, instalacji i systemów pokładowych statku powietrznego. Realizacja programu pozwoli na zdobycie wiedzy oraz kompetencji w zakresie zawodu inżyniera w szeroko pojętym przemyśle lotniczym. Nabyte umiejętności pozwolą stosować w praktyce nowoczesne narzędzia do rozwiązywania konkretnych zadań i problemów inżynierskich, ukierunkowanych na procesy mechatroniczne.
Na zastosowanie osiągnięć współczesnej mechatroniki w lotnictwie, pozwala dojrzałość rozwiązań technicznych i wysoka niezawodność ich funkcjonowania. To dzięki rozwojowi mikroelektroniki i mikromechaniki, a w szczególności ogromnej bazie dostępnych i niezawodnych mikroukładów oraz mikromodułów sensoryki i aktoryki, możliwa jest realizacja unikatowych i innowacyjnych rozwiązań przez małe zespoły konstruktorów i niewielkie firmy.
Mechatronika lotnicza będzie tą specjalnością techniki, która w najbliższej przyszłości uwarunkuje produkcję innowacyjnych statków powietrznych, szczególnie tych, które są przeznaczone dla lotnictwa powszechnego, oraz lotnictwa bezzałogowego.
Właściwe przygotowanie studenta do podjęcia pracy w dziedzinie mechatroniki z jednej strony oznacza konieczność przekazania wiedzy i ukształtowania umiejętności w wielu obszarach, a z drugiej wymusza wyróżnienie w procesie kształcenia pewnych specjalności związanych ze szczególnymi kompetencjami charakterystycznymi dla wybranych obszarów wiedzy inżynierskiej takich jak przykładowo: projektowanie z zastosowaniem komputerowych systemów wspomagania, stosowanie wyspecjalizowanych metod metrologii czy też umiejętność zastosowania wybranych technik informatycznych w automatyzacji procesów przemysłowych.
Student w toku studiów uzyska wiedzę w zakresie:
- matematyki, fizyki, elektrotechniki i elektroniki,
- podstaw konstrukcji maszyn,
- sztucznej inteligencji,
- inżynierii wytwarzania,
- podstaw budowy płatowców,
- osprzętu stosowanego w lotnictwie cywilnym,
- zasad budowy, działania i eksploatacji urządzeń radiokomunikacyjnych oraz radionawigacyjnych stosowanych w lotnictwie,
- budowy i zasad działania robotów,
- zasad prowadzenia projektów inżynierskich,
- budowy, zasady działania, programowania i łączenia z obiektem programowalnych sterowników logicznych (PLC),
- sensorów oraz dokonywania pomiarów wielkości nieelektrycznych,
- struktur, algorytmów działania oraz zasad projektowania systemów sterowania maszyn i urządzeń,
- elementów i podzespołów wykorzystywanych do budowy systemów sterowania,
- interfejsów komunikacyjnych wykorzystywanych w mechatronice,
- wykorzystania metod numerycznych w mechatronice,
- nanomateriałów w nowoczesnych konstrukcjach oraz zagadnień zastosowania nowoczesnych materiałów w procesie wytwarzania statków powietrznych,
- budowy, metodyki oceny niezawodności oraz znajomości przepisów i norm dotyczących wybranych układów mechatronicznych,
- zasad eksploatacji maszyn i urządzeń.
Program studiów został tak opracowany, aby pozwalał na wykształcenie odpowiednich umiejętności w wybranych zakresach szczególnie przydatnych w zakładach lotniczych oraz przedsiębiorstwach związanych z branżą lotniczą, ale także aby zapewniał umiejętność dalszego uczenia się i wyrabiał w studentach przekonanie o konieczności ciągłego samodoskonalenia zawodowego.
Założone efekty kształcenia wiążą się z ukształtowaniem szeregu umiejętności, a w szczególności:
- właściwego zastosowania oraz korzystania z odpowiednich do danego problemu narzędzi i technik pracy inżyniera mechatronika,
- korzystania oraz pozyskiwania informacji z dokumentacji technicznej, literatury i specjalistycznych baz danych w języku polskim i angielskim,
- samodzielnego oraz zespołowego rozwiązywania złożonych problemów inżynierskich, pracy w międzynarodowym zespole projektowym, a także przygotowania i prezentacji zagadnień w obszarach związanych z nowoczesnymi technikami stosowanymi w mechatronice i obszarach jej pokrewnych.
Studenci kierunku Mechatronika, mogą otrzymać po czwartym semestrze studiów certyfikat ukończenia "Kursu programowanie", niezależnie od wybranego obszaru studiów, pod warunkiem zaliczenia dwóch dodatkowych przedmiotów (odpłatnie). Certyfikat ten jest dokumentem potwierdzającym ich kwalifikacje w zakresie programowania w języku C#. Studenci, jeszcze przed ukończeniem studiów, legitymując się tym certyfikatem, mogą poszukiwać pracę i ubiegać się o stanowisko "programista" w firmach informatycznych
Na absolwentów tego obszaru czekają stanowiska pracy bezpośrednio związane z produkcją, z eksploatacją maszyn i urządzeń, stanowiska w zakładach lotniczych oraz przedsiębiorstwach związanych z branżą lotniczą.
W ramach toku studiów poza przedmiotami technicznymi przewidziane są przedmioty związane z zarządzaniem, ekonomią, prawem. Pozwala to na wyposażenie studenta w kompetencje pozwalające na pełnienie w przyszłości funkcji kierowniczych. Interdyscyplinarne podejście do kształcenia technicznego pozwala również na sprawne poruszanie się przyszłego inżyniera w różnych branżach technologicznych.