Przygotowanie studentów do aktywnego poszukiwania zatrudnienia i wykonywania pracy zawodowej w instytucjach realizujących zadania w dziedzinie administracji. Studenci administracji publicznej zostaną przygotowani i wyposażeni w wiedzę i umiejętności pozwalające na skuteczne wykonywanie zadań z zakresu podstawowych problemów funkcjonowania administracji publicznej z uwzględnieniem odpowiedniej wiedzy prawnej, ekonomicznej oraz wiedzy o społeczeństwie, zwłaszcza związanej z funkcjonowaniem organizacji i zbiorowości ludzkich. Tak przygotowani wysokiej klasy specjaliści z zakresu współczesnych problemów i trendów administracji będą rozumieli i znali specyfikę i uwarunkowania funkcjonowania jednostek administracji publicznej w technologiach XXI wieku. Końcowym efektem kształcenia ma być wypromowanie absolwentów znających i rozumiejących zagadnienia współczesnej, nowoczesnej administracji i umiejących rozwiązywać problemy występujące na powierzanych im stanowiskach pracy.
Administracja publiczna to obszar studiów z zakresu administracji, która łączy wiedzę z różnych nauk społecznych, m.in. nauk o polityce i administracji, prawa, psychologii, socjologii, ekonomii i zarządzania.
Program studiów na kierunku Administracja pozwoli zdobyć pogłębioną znajomość teoretycznych podstaw funkcjonowania administracji oraz pogłębioną znajomość prawnych uwarunkowań i procedur wszelkich działań administracji podejmowanych w celu realizacji jej zadań i kompetencji, w tym szczegółową znajomość przepisów i procedur związanych ze specjalnością. Wykształci także umiejętność wykorzystania wiedzy teoretycznej do skutecznej realizacji zadań związanych z wykonywaniem prac administracyjnych w instytucjach, w jakich absolwent może być zatrudniony po ukończeniu studiów z zachowaniem zasad etycznych oraz umiejętność analizy i oceny wszelkich zjawisk noszących znamiona wyzwań i zagrożeń dla administracji.
Program studiów zorientowany jest na rozwijanie odpowiednich kompetencji zawodowych. Obok wiedzy teoretycznej absolwenci nabędą i rozwiną umiejętności i doświadczenie, ze szczególnym uwzględnieniem:
- pogłębionej, specjalistycznej wiedzy o strukturze organizacyjnej i zasadach funkcjonowania administracji publicznej
- rozbudowanych umiejętności w zakresie interpretacji i stosowania obowiązującego prawa administracyjnego
- wysokich kwalifikacji do pracy w administracji publicznej, w tym do zajmowania wyższych stanowisk urzędniczych i pełnienia funkcji kierowniczych w administracji rządowej i samorządowej, jak i na wszystkich innych stanowiskach, na których wymagana jest bardzo dobra znajomość prawa administracyjnego
- umiejętności administrowania mieniem wspólnym
- umiejętności planowania i zarządzania rozwojem
- umiejętności biegłego orientowania się w przepisach określających kompetencje i regulujących organizację i uprawnienia organów administracji publicznej na wszystkich szczeblach jej działania