
Koncepcja kształcenia na kierunku „Zintegrowany system bezpieczeństwa narodowego” zakłada przygotowanie absolwentów do profesjonalnego i kreatywnego funkcjonowania na stanowiskach związanych z szeroko pojmowanym bezpieczeństwem z wykorzystaniem aktualnej wiedzy naukowej, zasad etyki zawodowej i ogólnej oraz stałego rozwoju kompetencji zawodowych poprzez samokształcenie, studia podyplomowe lub rozwój naukowy.
Nadrzędnym celem kształcenia jest przekazywanie studentom nowoczesnej wiedzy z zakresu zintegrowanego bezpieczeństwa oraz umiejętności praktycznych pozwalających na kształtowanie i ochronę bezpieczeństwa ekonomicznego, społecznego, politycznego, militarnnego, kształtowanie nienagannej postawy etyczno-moralnej, a także umiejętności zarządzania pracą własną i całego zespołu.
Obecna sytuacja międzynarodowa potwierdza prognozy, Od kilku miesięcy świat wokół nas zmienił totalnie swe oblicze. Mamy do czynienia z wojną ekonomiczną o coraz ostzejszym charakterze. Coraz ostzejszy szantaż energetyczny i surowcowy oraz militarny ze strony Federacji Rosyjskiej zabiegającej o dominację w Europie Środkowo-Wschodniej a docelowo (być może) w całej Europie jest przyczyną destabilizacji bezpieczeństwa i poważnym zagrożeniem suwerenności państw Unii Europejskiej funkcjonujących w ramach zliberalizowanej gospodarki globalnej. Do budowy bezpieczeństwa Polski (w tym ekonomicznego) potrzebni są specjaliści, którzy będą umieli przeciwdziałać zagrożeniom (coraz częściej hybrydowym) na poziomie administracji państwowej i samorządowej, jak i w sferze makro- oraz mikroekonomicznej.