
Wzrost gospodarczy ma znaczący wpływ na degradację środowiska naturalnego, co z kolei powoduje nieodwracalne zmiany - w tym przeobrażenia klimatu, następstwem których są dotkliwe w skutkach katastrofy (hamujące ów rozwój gospodarczy). Międzynarodowe środowisko ekspertów nie od dziś mówi o koniecznosci propagowania i wdrażania idei zrównoważonego rozwoju, który ogranicza negatywne efekty oddziaływania gospodarki na środowisko naturalne, chroniąc jego zasoby i wskazując na racjonalną ich eksploatację. Rozwój w skali makro- i mikroekonomicznej uwarunkowany jest poszanowaniem zasad racjonalnego korzystania z otaczającego nas środowiska.
Opisywane zjawiska mają niebagatelny wydźwięk ekonomiczny. Mieszkańcy krajów wysoce uprzemysłowionych jak i państw rozwijających się muszą mieć świadomość, że rabunkowe gospodarowanie środowiskiem prowadzi do szybkiego zniszczenia i zagrożeń, a przede wszystkim generowania kosztów, które będą destabilizować rozwój przedsiębiorstw, jak i całych gospodarek narodowych i korporacji międzynarodowych.
Absolwenci obszaru Ekonomia zmian klimatycznych będą wyposażeni w wiedzę i umiejętności specjalistów w zakresie programowania, wdrażania i oceny działań przedsiębiorstw czy gałęzi gospodarki w konfrontacji ze zmianami klimatu. Przedsiębiorstwa i samorządy wobec zmieniających się przepisów prawa będą potrzebowali specjalistów w zakresie ekonomiki transformacji ekologicznej oraz oceny ryzyka klimatycznego czy wdrażania zielonej zmiany na bazie specjalistycznych narzędzi ekonomicznych.