Celem kształcenia w obszarze "Internet rzeczy" jest przygotowanie kadr inżynierskich posiadających kompetencje niezbędne do zaistnienia i funkcjonowania na współczesnym rynku pracy, posiadających obszerną wiedzę z zakresu projektowania, wytwarzania i eksploatacji złożonych urządzeń mechanicznych i automatyki stosowanej w przemyśle. Zdobyte podczas studiów wiadomości oraz nabyte i ukształtowane umiejętności umożliwiają absolwentowi uzyskanie pracy w zmieniających się warunkach gospodarki, nastawionej na rozwój i dopasowanie się do potrzeb wyrażanych przez klientów oraz przygotowanie do nadążania za dynamicznie zmieniającym się rynkiem pracy wymagającym od kandydata do zatrudnienia wiedzy z wielu dziedzin nauki pokrywającej obszary od mechaniki aż po aspekty zastosowania systemów informatycznych w technice. Absolwent kierunku mechatronika posiada wiedzę specjalistyczną, która umożliwi mu podjęcie pracy zgodnie z ukończoną specjalnością oraz wiedzę ogólną z zakresu mechatroniki, która pozwoli mu na dalsze kształcenie się i samokształcenie w wybranych obszarach związanych z obszarami działań inżynierskich.
Internet rzeczy to tworzenie inteligentnych przestrzeni tj. inteligentnych miast, transportu, produktów, budynków, systemów energetycznych, systemów zdrowia czy systemów związanych z życiem codziennym. Obszar zastosowań Internetu rzeczy jest ogromny i obejmuje między innymi:
- Inteligentne domy, inteligentne budynki,
- Inteligentne miasta,
- Inteligentne sieci zdrowia,
- Inteligentne przedsiębiorstwa, inteligentny przemysł,
- Inteligentne systemy energetyczne,
- Inteligentne systemy pomiarowe,
- Monitorowanie środowiska, monitorowanie zagrożeń.
Absolwent obszaru „Internet rzeczy” w trakcie studiów uzyskuje:
- wiedzę w zakresie Internetu rzeczy;
- wiedzę w zakresie budowy i zasad działania robotów;
- wiedzę w zakresie zasad prowadzenia projektów inżynierskich;
- umiejętności w zakresie projektowania urządzeń wchodzących w skład Internetu rzeczy;
- wiedzę na temat budowy, zasady działania, programowania programowalnych sterowników logicznych (PLC);
- wiedzę w zakresie sensorów oraz dokonywania pomiarów wielkości elektrycznych i nieelektrycznych;
- wiedzę w zakresie działania urządzeń mobilnych oraz przygotowania oprogramowania pracującego pod kontrolą systemów Android i iOS;
- wiedzę oraz umiejętności w zakresie, algorytmów działania oraz zasad projektowania systemów sterowania urządzeń;
- wiedzę na temat elementów i podzespołów wykorzystywanych do budowy systemów sterowania wykorzystywanych w Internecie rzeczy;
- wiedzę na temat energoelektroniki oraz wytwarzania energii elektrycznej;
- wiedzę na temat interfejsów komunikacyjnych wykorzystywanych w Internecie rzeczy;
- wiedzę z zakresu budowy, metodyki oceny niezawodności oraz znajomości przepisów i norm dotyczących wybranych układów mechatronicznych;
- wiedzę na temat zasad eksploatacji maszyn i urządzeń;
- wiedzę w zakresie inteligentnych domów i budynków.
W ramach toku studiów student ma możliwość wyboru języka obcego, jednak w ramach tego obszaru preferowany jest język angielski, będący podstawowym językiem komunikacji w branżach inżynierskich.
Absolwent obszaru “Internet rzeczy” po ukończeniu studiów poza wiedzą i umiejętnościami zdobytymi podczas zajęć realizowanych w ramach przedmiotów podstawowych i kierunkowych poszerza swoje horyzonty myślowe zdobywając wiedzę i umiejętności o aspekty specyficzne dla wykonywania zawodów w obszarach informatyki, automatyki przemysłowej, robotyki, budowy i konstrukcji maszyn i urządzeń.
Internet rzeczy to obszar studiów w ramach którego studenci rozwijają swoją kreatywność dzięki zwiększonej ilości zajęć projektowych.
W ramach toku studiów student ma możliwość wyboru języka obcego, jednak w ramach tego obszaru preferowany jest język angielski, będący podstawowym językiem komunikacji w branżach inżynierskich.
Studenci kierunku Informatyka, mają możliwość otrzymania po czwartym semestrze studiów certyfikat ukończenia "Kursu programowanie", niezależnie od wybranego obszaru studiów. Jest to dokument potwierdzający ich kwalifikacje w zakresie programowania w języku C#. Studenci, jeszcze przed ukończeniem studiów, legitymując się tym certyfikatem, mogą poszukiwać pracę i ubiegać się o stanowisko "programista" w firmach informatycznych.
Absolwent tego obszaru studiów może znaleźć zatrudnienie między innymi w firmach zajmujących się instalacją, projektowaniem i konstruowaniem układów i systemów mechatronicznych, firmach projektujących inteligentne domy i budynki, inteligentne sieci zdrowia, inteligentne systemy energetyczne i pomiarowe.
Studenci kierunków prowadzonych przez Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy, mogą również wyjeżdżać na staże zagraniczne w ramach różnych programów między innymi najpopularniejszego ERASMUS-a. Integralną częścią procesu kształcenia są zajęcia w języku angielskim, co sprzyja rozwojowi kompetencji językowych niezbędnych w pracy zawodowej inżyniera mechatronika.