Wspólną cechą wszystkich, współczesnych maszyn i urządzeń technicznych jest wysoki stopień automatyzacji, który umożliwia uzyskanie dużej dokładności i powtarzalności produkcji. Konsekwencją takiego podejścia w konstruowaniu urządzeń jest konieczność stosowania dużej ilości czujników i przetworników wielkości fizycznych, takich jak temperatura, natężenie oświetlania, położenie na sygnały analogowe i cyfrowe, które mogą być wykorzystane przez układy sterowania. Praca na stanowiskach związanych z konstrukcją maszyn i urządzeń wymaga rozbudowanej wiedzy z zakresu metrologii, przetwarzania sygnałów, metod sterowania, a nawet sztucznej inteligencji.
Automatyka pomiarowa jest obszarem studiów polecanym osobom pragnącym zdobyć lub poszerzyć swoje kompetencje i kwalifikacje w zakresie projektowania oraz konstruowania rozproszonych systemów pomiarowych, a także chcącym podjęcia pracy naukowej w dziedzinie metrologii.
Istotnymi atutami obszaru "Automatyka pomiarowa" na studiach drugiego stopnia są:
- kadra w dużej mierze składająca się z praktyków oraz nauczycieli akademickich z wieloletnim doświadczeniem oraz dorobkiem naukowym,
- wszechstronne zaplecze laboratoryjne w zakresie automatyki i metrologii,
- dostęp do laboratoriów poza godzinami zajęć,
- darmowe oprogramowanie firmy Microsoft w ramach MSDNAA oraz oprogramowanie SOLID Edge (oprogramowanie typu CAD),
- możliwość wyjazdu na studia w ramach programu Erasmus,
- platforma e-learningowa.